Významné osobnosti - Obec Čejč

Významné osobnosti

T. G. Masaryk

Jako hoch prožil významnou dobu svého života v Čejči. Rodina Masarykova se do Čejče přistěhovala v dubnu roku 1864 a nejprve bydlela na panském dvoře v domě č.3, kde byl zaměstnán otec. Druhým bytem Masaryků byla panská myslivna na č. 93, naposledy Masarykovi bydleli v domě č. 27 u Fabiána Slabého.

V obci Čejč jsou dvě pamětní desky, připomínající prvního prezidenta Československé republiky.

První byla odhalena 28.10.1920 místním Sokolem na budově č. 93, kde je doposud. Druhou pamětní desku se symbolem kovářského řemesla - podkovou - zhotovila podle návrhu ing. Sochora z Brna Mistrovská škola zámečnická v Hradci Králové. Tato pamětní deska byla slavnostně odhalena 7.3.1930 na budově kovárny ve statku. Nyní je umístěna na správní budově v objektu Horákova farma,a.s., Čejč, č.p. 1.


Účastníci bojů druhé světové války

K významným čejčským osobnostem bezesporu patří účastníci bojů druhé světové války.

Piloti bojových letadel československé zahraniční armády František Masařík a František Vindiš odešli na začátku války do Anglie, kde absolvovali výcvik a zúčastnili se bitvy o Anglii. Jaroslav Vyhňák volil jinou cestu. Dostal se až do Afriky, kde působil jako voják čsl. vojenské jednotky na Blízkém východě. Zemřel v Sýrii při transportu do Tobruku.

Smutný osud měl i Ladislav Štok, který tajně opustil protektorát, aby pomohl Slovenskému národnímu povstání. Domů se již nevrátil, pravděpodobně zahynul. Rostislav Kolář a Karel Skalský se stali oběťmi udavačů a po zatčení se nevrátili ze žalářů gestapa.


Čejčský rodák Bohumír Petrla

Legionář, který se podílel na únosu válečné lodi.


Akad. mal. Miroslav Bravenec

*20.4.1945 † 22.9.2011

Byl rodákem z Terezína, ale od raného dětství žil v Čejči. Vystudoval AVU v Praze, je odchovancem grafické školy ateliéru profesora Ladislava Čepeláka. Lásku k umění spojil s láskou k domovské obci a rodnému kraji. Jeho práce se stala neodmyslitelnou součástí kulturního života obce, které vždy ochotně pomáhal. Jeho grafické listy Čejče zdobí interiér obecního úřadu a objevují se na titulních stránkách místního zpravodaje.

V obřadní síni obecního úřadu mohou návštěvníci obdivovat Bravencovy olejomalby Čejče. Akad. mal. Miroslav Bravenec byl inspirátorem a organizátorem tradiční hodové výstavy výtvarných prací. V prostorách základní školy vystavoval svoje práce a práce svých uměleckých přátel. Také v Čejči založil klub hráčů petangue.

Dne 6. 7. 2012 bylo starostkou obce Martou Výmolovou a zastupitelem Janem Holešinským uděleno čestné občanství in memoriam, které převzala manželka Eva Bravencová.dsc09093-large.jpg


Současné osobnosti

PaeDr. Zdeněk Grmolec

*1947

Čejčský rodák, středoškolský pedagog, žije a pracuje v Brně. Jako autor publikoval časopisecky básně a stati. Od roku 1989 mu knižně vyšly povídky Půlnoční verbuňk,Výběrová osamělost, Akvárium/Intimní duely a novela Ošklivé kačátko. Poslední vydanou knihou z roku 2007 je pozoruhodná osobní výpověď Konfese baroku.

Je autorem divadelních recenzí a byly mu uveřejněny fejetony a eseje také v rozhlase. Půlnoční verbuňk a Ošklivé kačátko čerpají inspiraci z rodné Čejče.


Jaroslav Zaviačič

*1940

Čejčský rodák, který zasvětil svůj život klávesnici. V roce 1958 se rekordním výkonem 435,7 úhozů za minutu stal mistrem československých škol. Byl úspěšný i na mezinárodních šampionátech v psaní na mechanických psacích strojích, získal titul vicemistra světa. Když se stal trenérem rakouského týmu, vybudoval z něho nejsilnější družstvo na světě. V 80. letech pracoval jako expert elektronických psacích strojů IBM. Je autorem vysoce efektivní individuální výuky psaní na klávesnici.

Po roce 1989 se stal trenérem družstva ČR, které na mezinárodních šampionátech získalo četné medaile. Vede internetovou školu, zabývající se zpracováním textů, patří k zakladatelům sdružení INTERINFO ČR, usilující o nadstandardní výsledky v oblasti počítačové gramotnosti. V roce 2005 byl ve Vídni zvolen předsedou světové organizace pro zpracování informací INTERSTENO.

Vytisknout stránku Vytisknout stránkupublikováno 30. 01. 2009, zobrazeno 23421x, dnes 2x

Pamětní deska T. G. Masaryka
1. pamětní deska T. G. Masaryka

(umístěná na domě č.p. 93)

Pamětní deska T. G. Masaryka
2. pamětní deska T. G. Masaryka

(umístěna za vstupní bránou Horákova farma,a.s., Čejč č.p. 1)

Pamětní deska účastníků bojů
Pamětní deska účastníků bojů

(stará pamětní deska na budově ZŠ Čejč)

pametni-deska-letcu.jpg
Pamětní deska účastníků bojů (letců)

(nová pamětní deska na budově ZŠ Čejč, odhalena 19. 4. 2009, č.p. 201)

CalmCube2 CMS
RSSVytisknout stránkuMapa stránek · © 2008 - 2024 Obec Čejč · Počet návštěv: 1646025 (23421)